Kuusamon paikallistoimikunta

Kuusamon paikallistoimikunta toimii oman kuntansa alueella ja se hälytetään viranomaisten avuksi muutamia kertoja vuodessa. Olemme myös tarvittaessa käytettävissä  naapurikuntiemme avuksi.

Tyypillisesti auttamamme kadonneen henkilön taajama- ja maastoetsinnöissä. Koulutetut vapaaehtoiset osallistuvat mm. radioliikenteen hoitoon, etsintäketjuihin maastossa, suunnistukseen, maastotiedusteluun, lentoetsintään, etsintäkoiratoimintaan, joukkojen huoltoon sekä erilaisiin johtotehtäviin.

 

Tervetuloa uudet jäsenet

Kaikki vapaaehtoisesta auttamisesta kiinnostuneet ryhmät ovat tervetulleita mukaan toimintaamme. Tarpeen mukaan voimme järjestää esimerkiksi toimintamme esittelytilaisuuksia ja auttaa alkuun mm. tarvittavaan Vapepa -koulutukseen opastamisessa.

Pitkäaikaisena puheenjohtajana toimii Pekka Käkelä, joka mielellään vastaa kysymyksiin! Yhteystiedot: p. 0400-385418, pekka.kakela(at)pp.inet.fi

Jos haluat yksityishenkilönä mukaan, valitse jokin toiminnassamme jo mukana oleva ryhmä ja liity siihen. Alla listattuna toiminnassamme mukana olevat ryhmät.

Ahmosen Erä ry

Pekka Karjalainen (pekka.karjalainen@kuusamo.fi)

Etelä-Kuusamon Erämiehet ry

Rauno Säkkinen ( rane@hopunloppukuusamo.fi)

Koillismaan koirakerho ry

Leena Poussu ( leena.poussu@gmail.com)

Koillismaan Koirakerho ry:n tarkoituksena on edistää kaiken rotuisten koirien käyttöä järjestämällä koirien koulutusta, koulutustilaisuuksia, koiranäyttelyitä ja käyttökokeita. Kerhossa on 149 jäsentä.

Kuusamon Ilmailukerho ry

Markku Lämsä (markku.lämsä@hotmail.com)

Kuusamon Reserviupseerikerho ry

Jari Oikarainen (jari.oikarainen@insoikarainen.fi)

Käylän Seudun  metsastysseura ry

Juha Tiermas (juha.tiermas@pp.inet.fi)

Piiloperän Metsästysseura ry

Mauri Hannula (mauri.hannula@gmail.com)

Rukan palokuntanaiset

Taina Uusitalo (taina.uusitalo@rukantaksiasema.fi)

SPR / Kuusamon ea-ryhmä

Mia Peltovuoma (mia.peltovuoma@gmail.com)

Vasaraperän Metsästysseura ry

Eero Kallunki (eero.kallunki@gmail.com)

Kuusamon Martat

Marjatta Visakova (marjatta.visakova@pp.inet.fi)

 

Kokoukset

Kahden sääntömääräisen kokouksen lisäksi valittu johtokunta kokoontuu kehittämään toimintaa ja suunnittelemaan harjoituksia.

Harjoitukset

Osallistumme aktiivisesti valtakunnallisiin ja läänin sisällä tapahtuviin yhteisharjoituksiin. Omalla paikkakunnalla teemme yhteistyötä harjoitusten suhteen hälytysryhmien kanssa.

Oulun piirin tapahtumakalenteri

Julkaise syötteitä